Časté otázky

Otázka:
Kúpim si topánky. Čo by som mal urobiť ako prvé? Impregnovať? 


Odpoveď:
Pokiaľ sa jedná o obuv určenú do vlhkého počasia, je impregnácia určite vhodná. Pokiaľ sa jedná o luxusnú obuv, nie je impregnácia nutná vzhľadom k tomu, že je táto obuv používaná prevažne v nenáročnom prostredí. Je ale treba nové topánky postupne rozchodiť. Ani obuv zhotovená v prvotriednej manufaktúre, ani ručne zhotovená topánka na mieru nie je hneď od prvého okamihu úplne prispôsobená nohe. Až postupným ohýbaním a tvarovaním, ktoré vzniká až pri chôdzi, sa topánky dokonale prispôsobia tvaru nohy a stanú sa pohodlnými. Tomu je potrebné venovať trochu času a nosiť nové topánky zo začiatku len krátko, kým sa nerozchodia. Určite teda "rozchodiť" - zvýšená vlhkosť pomôže sformovať topánku na nohu. Krémovať raz za päť dní, závisí to podľa počasia, za nepriaznivého počasia raz za tri dni.

 

Otázka:
Ako často čistiť topánky? 


Odpoveď:
Ako je potrebné. Zvyčajne zakaždým, keď lesk topánok nie je vyhovujúci.

 

Otázka:
Môžem nosiť klasické oxfordky v zime keď je sneh? Ako sa starať o topánky, keď je napr. na ulici soľ? 


Odpoveď:
Zima a ani keď je sneh nie je pre klasické oxfordky / derby problém, ale solený povrch môže kožené topánky poškodiť. V tomto prípade je vhodné preventívne použiť impregnáciu a po návrate zo "slanej" prechádzky topánky hneď utrieť. Krémovať a impregnovať treba tým pádom častejšie. Skôr sa ale snažiť nenosiť topánky na solených uliciach - koža sa veľmi rýchlo zbaví elasticity a praská. Je to nezvratné poškodenie, ktoré možno zbrzdiť tukom, ale na úkor lesku.

 

Otázka:
Prečo by som mal používať obuv s Gore-Tex? 


Odpoveď:
S obuvou Gore-Tex zostanú vaše nohy v suchu a v pohodlí bez ohľadu na to, akú aktivitu zvolíte. Naše materiály zaručujú úplnú nepremokavosť a optimálny klimatický komfort.

 

Otázka:
Ako spoznám obuv Gore-Tex? 


Odpoveď:
Stačí sa pozrieť na našu visačku. Všetka obuv s membránou Gore-Tex musí byť označená značkou, rovnako ako značkou výrobcu.

 

Otázka:
Ako vlastne v praxi funguje membrána Gore-Tex? 


Odpoveď:
Membrána Gore-Tex je trvalo nepremokavá. Obsahuje približne 1,4 miliardy pórov na štvorcovom centimetri, čo je približne veľkosť nechtu na palci. Kvapky vody sú 20 000 krát väčšie ako drobné póry, preto voda nemôže prenikať skrz membránu. Membrána Gore-Tex je vysoko priedušná. Jednotlivé póry sú 700 krát väčšie ako molekula vodnej pary. Vodná para môže ľahko prenikať cez membránu. Pot sa nebude hromadiť v textílii a vaše nohy zostanú v suchu a pohodlí.

 

Otázka: 
Je obuv Gore-Tex priedušná? 


Odpoveď:
Áno - je to veľmi dôležitá vlastnosť. Vaše nohy zostávajú v suchu, pretože pot je odvádzaný do vonkajšieho prostredia a nehromadí sa vo vnútri topánky, kde by vyvolal nepríjemný pocit vlhka. Zvlášť v chladnejších mesiacoch má priedušnosť zásadný význam, pretože pomáha Vašim nohám zostať v suchu a teple.
Obuv Gore-Tex však tiež ponúka ideálne riešenie pri vyšších teplotách (pod strechou i vonku). Výrobky Gore-Tex s technológiou XCR (Mikroporézna vrstva Gore-Tex XCR je spojená s vnútornou a vonkajšouoderuvzdornou vrstvou, aby nedošlo k porušeniu samotnej membrány. Spodná vrstva je však flanelová pre udržanie tepla, je tak 2,5 krát teplejšia ako klasický trojvrstvový Gore-Tex.) poskytujú jedinečný klimatický komfort a zároveň úplnú nepremokavosť, ktorá je garantovaná u všetkých výrobkov Gore-Tex. 

 

Otázka:
Ako najlepšie vyčistiť celokoženú obuv Gore-Tex? 


Odpoveď:
Odstráňte všetky nečistoty. Ošetrite obuv bežným impregnačným sprejom. Nikdy nepoužívajte mastnévodoodpudivé vosky a oleje - mohlo by dôjsť k zníženiu priedušnosti Vašej obuvi.

 

Otázka:
Ako najlepšie vyčistiť obuv Gore-Tex, u ktorej je kombinovaná koža s textíliami? 


Odpoveď:
Obuv umyte vo vlažnej vode a prirodzene vysušte (nikdy v blízkosti zdroja tepla, ani na priamom slnku!). Po usušení aplikujte impregnačný sprej. Nikdy nepoužívajte mastné vodoodpudivé vosky a oleje - mohlo by dôjsť k zníženiu priedušnosti Vašej obuvi.

 

Otázka:
Aký je rozdiel medzi obuvou Gore-Tex a obuvou Gore-Tex s technológiou XCR? 


Odpoveď:
Hlavný rozdiel spočíva v koncovom používaní. Obuv Gore-Tex je ideálnym riešením pre všetky druhy outdoorových aktivít v nepriaznivom počasí i pri nízkych teplotách. 
Obuv Gore-Tex s technológiou XCR poskytuje optimálny klimatický komfort pri vyšších teplotách pod strechou aj v prírode, a to pri náročnej fyzickej aktivite. 
Tieto dva systémy ponúkajú optimálne riešenie pre akékoľvek používanie, bez ohľadu na okolitú teplotu či dĺžku činnosti.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie