Údržba a ošetrenie

V nasledujúcom článku vám chceme dať niekoľko tipov, ako sa správne starať o kožu, aby ste si svoje topánky ara mohli užiť čo najdlhšie.


 
NAJPRV VYČISTITE, POTOM ošetrujte


Impregnujte obuv ešte pred prvým použitím aspoň troma vrstvami. Každú z nich nechajte dôkladne zaschnúť.
Pri ďalšej údržbe obuv najprv zbavte nečistôt, hladkú kožu nakrémujte a potom opäť naimpregnujte. Sýte a pastelové farby môžu počas používania vyblednúť. Pravidelnou údržbou vhodným krémom a impregnáciou možno farebnú zmenu zmierniť.
Kúpte si antibakteriálny osviežovač. Poradí si so zápachom a dokáže obuv dezinfikovať. Striedajte často obuv. Pre rôznu aktivitu sú určené rôzne druhy obuvi. V topánkach do kancelárie by ste nemali chodiť celý deň po meste.
Obuv je nutné po každom použití nechať dôkladne vyschnúť a vyvetrať. Aj po krátkom nosení vnútorná časť vplyvom potenia navlhne. Premočené topánky nesušte násilím, inak môže dôjsť k popraskaniu materiálu. Nechajte ich voľne vyschnúť, poprípade ich vyplňte novinami, ktoré do seba vlhkosť vsiaknu.

 

ZÁKLADNÉ ČISTENIE

 


Záleží na materiáli, z akého je obuv vyrobená, lebo každý z nich vyžaduje inú starostlivosť. A takú starostlivosť je nutné venovať obuvi opakovane. Ponuka prípravkov na ošetrovanie obuvi je pomerne široká, ucelený program na ošetrenie obuvi nájdete v našej ponuke "DOPLNKY".

 

HLADKÁ KOŽA 

 

Hladká koža má hladký povrch, je priedušná a veľmi pružná. Mala by byť pravidelne ošetrovaná a leštená krémom, aby zostala vyživená a zachovala si pružnosť. Samozrejmosťou je aplikácia impregnácie.
TIP: Vlhká obuv sa nesmie krémovať. Krém sa zmieša s vodou a o to dlhšie potom trvá jeho zaschnutie. Vyvarujte sa častému používaniu samoleštiacich prostriedkov, vždy dávajte prednosť krému.

 

LAKOVANÁ KOŽA

 

Koža, ktorej povrch je hladký a lesklý, čo je docielené lakovou úpravou. Lak musí znášať ohyby a zostať pružný. Z toho bohužiaľ vychádza jeho krásny, ale najviac chúlostivý materiál aký môžete obuť. Naproti tomu kožená lakovaná obuv poskytuje pohodlie a skvele sedí na nohe. Okrem mechanického poškodenia je však potrebné sa vyvarovať chemickým vplyvom, premáčaniu i mrazu.
TIP: Na ošetrenie je nutné používať špeciálne prostriedky, ktoré lak ošetria a nezničia. Nečistoty odstráňte mäkkou handričkou za sucha alebo mokra.

 

VELUR (semiš) / NUBUK

 

Velúr je koža, ktorá je brúsená z rubovej strany, má teda dlhší vlas. Nubuk je koža, ktorá je brúsená z lícnej strany. Brúsené kože sú veľmi priedušné a majú vyššiu nasiakavosť. Pre udržanie pôvodného vzhľadu by ste mali používať iba špeciálne prípravky pre ich obnovu.
TIP: Tento druh kože NIKDY nekrémujte! Čistite kefkou, brúsnou hubkou (jemne), ošetrujte vhodnou čistiacou penou, potom aplikujte prípravok oživujúci pôvodnú farbu. Nakoniec použite impregnačný sprej.

 

Mastenie a voskovanie KOŽE

 

Povrch tejto kože je na pohľad drsný, na dotyk olejovitý. Ide o materiál, ktorý je pružný a vďaka použitiu voskov pri výrobe i čiastočne vodeodolný. Voskovaná koža musí byť pravidelne ošetrovaná prostriedkami obsahujúcimi tuk.
TIP: Tieto výrobky obsahujú vysoký podiel vosku, preto po ich aplikácii vyzerá obuv tmavšie. Kožu s mastenou alebo voskovanou úpravou očistite od hrubých nečistôt pomocou vlhkej handričky alebo jemnej kefky. Po uschnutí povrchu aplikujte vyživujúci sprej.

 

SYNTETIKA

 

Často veľmi podobná hladkej koži, ale pri bližšom pohľade spoznáte, že štruktúra výrobku je veľmi pravidelná (pri pravej koži sú rôzne, prirodzene vzniknuté nezrovnalosti) a tiež má charakteristickú vôňu.
TIP: Ľahko sa čistí vodou s prídavkom saponátu, po opláchnutí sa vytrie handričkou a nechá voľne uschnúť.

 

TEXTIL

 

Obuv je ľahká, šitá či lepená, letná. Minimálne odolná proti špine a mokru, v podstate sú to topánky len do sucha a neustále sa musia čistiť.
TIP: Čistí sa kefovaním, podľa druhu textilu a povahy znečistenia tiež vytieraním za vlhka. Mastné škvrny vyčistíte čističom škvŕn na textil. Naimpregnujte ich sprejom na textil.

 

GORE-TEX

 

Membrána GORE-TEX vnútri našich výrobkov nepotrebuje žiadnu údržbu. Jedná sa o moderný viaczložkový materiál s jedinečnou stálosťou. Pokiaľ nie je priamo prepichnutý zostáva trvalo 100% nepremokavý.
Impregnovanie nevykonávate kvôli membráne GORE-TEX. Aplikovaním vodeodpudivého impregnačného prostriedku na obuv zaistíte:

·       vyššiu odolnosť voči špine
·       vrchný materiál nebude úplne nasiaknutý vodou 
·       zaistíte optimálnu izolačnú funkciu vďaka suchej vonkajšie textílii
·       vyhnete sa vzlínaniu vody do vnútorného priestoru obuvi

TIP: K vyčisteniu koženej obuvi použite kefu a vlažnú vodu. K vyčisteniu textilnej obuvi použite hubku. Mastné výrobky na báze tukov alebo olejov a výrobky na silikónovej báze môžu výrazne znížiť priedušnosť celej topánky, všetky výrobky na báze vodných roztokov ošetria povrch obuvi, bez toho, aby znížili jej priedušnosť. Obuv vždy nechajte vyschnúť prirodzene. Nikdy ju nesušte na priamom slnku či v blízkosti iného tepelného zdroja.

 

ABSOLÚTNE "NIE"

 

Nikdy nepoužívajte rozpúšťadlá ako acetón, čistič na škvrny, benzín, liehoviny, atď.
Zakúpenú obuv nemožno prať v práčke, ani v ruke, hrozí nenávratné poškodenie.
Ak je to možné, nepoužívajte prípravky nižšej kvality. V čase nákupu použite výrobky zo špecializovaného obchodu, alebo si objednajte správny produkt kvalitnej starostlivosti o vašu obuv. 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie